Saugus gatvėje

Ankstyvas bet kokio elgesio ar įgūdžio mokymas yra kur kas efektyvesnis nei vyresniame amžiuje. Todėl tikrai verta eismo saugumo pagrindų mokyti jau ikimokyklinio amžiaus vaikus. Vaikai greitai išmoksta atpažinti kelio ženklus, įsimena taisykles, kaip, kada ir kur galima pereiti gatvę saugiai. Jei vaikai mokomi jų amžių atitinkančiomis priemonėmis, modeliuojant įvairias situacijas ir mokant, kaip jose elgtis, tuomet jie kelyje elgiasi saugiau.

Tačiau reikia nepamiršti, kad tėvų demonstruojamas elgesys kelyje yra pirmas ir vienas iš svarbiausių elgesio modelių, su kuriuo vaikas susiduria ir eidamas per gatvę, ir važiuodamas kartu su tėvais automobilyje. Tėvai yra tas pavyzdys iš kurių vaikai mokosi, koks elgesys yra tinkamas. Norėdami išmokyti vaiką saugiai kirsti gatvę, turime dažnai su vaiku eiti pasivaikščioti. Darželis yra tik pagalbininkas formuojant tinkamo elgesio kelyje įgūdžius Jau nuo antrųjų gyvenimo metų pabaigos vaikai ima intensyviai kopijuoti suaugusiųjų elgesį, jie jau pastebi ir tai, kaip tėvai eina per gatvę, giria ar keikia kitus eismo dalyvius vairuodami automobilį. O apie septintuosius gyvenimo metus vaikai ima kur kas geriau atpažinti, kur tėvų elgesys ir žodiniai pamokymai skiriasi.

Tinkamo elgesio mokymas nėra lengvas dalykas. Tinkamiausias saugaus eismo elgesio mokymo būdas – rodyti tinkamą pavyzdį. Ar visada tėvai, vaikus vesdami į darželį, sustoja prie perėjos, pažvelgia į kairę, į dešinę, po to vėl į kairę, ir tik tada ramiu žingsniu eina į kitą gatvės pusę. Tėvams reikėtų kaskart einant gatve su vaiku nepamiršti, kad jie yra modeliai, kurių elgesį jų atžalos kopijuoja. Vaikai mėgsta ritualus ir nuoseklumą, todėl tikslinga būtų kas kart jiems priminti saugaus elgesio taisykles. Negalima skubiai bėgti su vaiku per gatvę, degant raudonam šviesoforo signalui, net jei nėra atvažiuojančių automobilių. Viskas, ką vaikas išmoks – kad kartais galima gatvę kirsti bet kaip. Kol laukiate, kada užsidegs žalias šviesoforo signalas ir galėsite pereiti gatvę, galite kalbėtis apie saugumą kelyje. Reikia pasirūpinti, kad vaikai nežaistų arti gatvės. Vaikai ne specialiai neklauso tėvų nurodymų, tačiau nuoširdžiai juos pamiršt.

Mūsų įstaigos priešmo-kyklinukai realiai gatvėje tikrino savo žinias, ką reiškia kelio ženklai, šviesoforo spalvos, kaip saugiai pereiti gatvę. Kuo daugiau ir įvairesnių žinių vaikai gaus, tuo jie bus saugesni.

Priešmokyklinio ugdymo pedagogė auklėtoja metodininkė Asta Jankauskienė